Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Grzechy raczkującego eleganta

GRZECHY RACZKUJĄCEGO ELEGANTA

Eleganckim być. Co to oznacza? Czasem wydaje mi się, że niektórzy mężczyźni czują się eleganccy, gdy podobają się wyłącznie sobie i za nic nie interesuje ich, jak są postrzegani z zewnątrz. Rzecz jasna to ważne, by zaakceptować siebie i stworzyć  współgrający ze swoim charakterem, zawodem i pasjami odpowiedni strój. Tylko czasem bywa bowiem tak, że strój dobrany wyłącznie do własnych wytycznych może mieć niewiele wspólnego z męską elegancją.

Świetną okazją do obserwacji królujących trendów są wesela, spotkania rodzinne, zjazdy absolwentów czy spotkania biznesowe i handlowe. Nie tylko da się zaobserwować modowe przyzwyczajenia lub ich brak, ale jednocześnie wychwycić  przykuwające uwagę stylizację, które warto naśladować.

W ostatnich tygodniach skupiłem się na przyglądaniu się sobie i innym mężczyznom, by wyłapać podstawowe niepoprawności i rażące błędy w stylizacjach. Niektóre stylizacje przerażają brakiem wiedzy i wyczucia stylu, na inne można niekiedy przymknąć oko, choć ortodoksyjni eleganci z pewnością poskromiliby tego typu przymrużenie oka.

Co więc razi szczególnie?

· Skarpetki do sandałów

To klasyk. I jednocześnie totalny dramat modowy. Nie zmienią go - mam nadzieję - nawet ostatnie doniesienia z pokazów mody, gdzie zestawiano sandały ze skarpetami. A kiedy widać ciemne sandały z białymi skarpetami, efekt jest jeszcze bardziej porażający.

·  Białe skarpety do ciemnych półbutów

Biały kolor skarpet powinien być zarezerwowany wyłącznie dla tenisistów. Do garnituru zakłada się wyłącznie granatowe lub czarne skarpety, długie do połowy łydki.

· Koszula z krótkim rękawem do garnituru

O tym również mówi się często. Elegancki mężczyzna powinien zapomnieć o koszuli z krótkim rękawem, gdzie dodatkowo często zbyt szerokie rękawy powiewają niczym flaga, odsłaniając mocno zarośnięte męskie pachy.

· Brudne buty i pogniecione ubrania

Tak jak brudne buty u polskich mężczyzn to norma, tak niestety zdarza się, że ubranie również nie prezentuje się najlepiej. Pamiętaj, że aby dobrze wyglądać, potrzebny jest również CZAS. Czas na wyczyszczenie, wypastowanie i wypolerowanie butów. Wypranie i wyprasowanie koszuli. To się da zrobić, jeśli tylko pomyślisz 2 dni wcześniej o ważnym wyjściu, spotkaniu czy imprezie.

· Niedopasowanie rozmiaru garnituru / ubrania do siebie

Noszenie za dużych ubrań to u nas plaga. Szczególnie wśród mężczyzn w sile wieku i starszych. Zauważa się często brak chęci po podboju świata i kobiecych serc, a zatem tak jak jest, jest dobrze. I choćby zmieniała się postura i spadło kilka kilogramów, wiszące do kolan spodnie mogą być. Przynajmniej przewiew bardziej konkretny.

· Biała mucha do smokingu / czarna do fraka

To klasyczny błąd, który pojawia się częściej na salonach, niż pośród codziennych sytuacji przeciętnego Polaka jak Ty i ja. Ale się pojawia. Zasada więc krótka. Smoking = czarna mucha z jedwabnej satyny. Frak = biała mucha z piki bawełnianej.

· Nieodpowiednia długość krawata

Krawat do pępka albo do połowy rozporka to niestety nie jest wyjątek. Rozglądając się dookoła ciężko trafić w krawat zakończony mniej więcej na środku paska u spodni. To prawidłowe miejsce spoczynku końcówki krawata.

· Poszetka identyczna wzorem i kolorem jak krawat czy mucha

Wciąż jeszcze obserwowany widok w sieciówkach. Mucha lub krawat sprzedawane razem z poszetką z identycznego materiału; wystawy sklepowe również jeszcze niedawno były pełne takich widoków. To stylizacyjny błąd.

· Złote łańcuchy na szyi lub nadgarstku

Biżuteria męska to temat, który prężnie się rozwija, gdzie można wybierać spośród dobrej i bogatej oferty. Ale złote łańcuchy na szyi lub nadgarstku to bezguście najwyższej klasy. Nawiązanie do stylu disco polo, gangsterki lat 90tych czy zwykłego cwaniactwa w dresach. Dla prawdziwych mężczyzn i kobiet ceniących wysoką klasę, to prawdziwy obciach.

· Krawat do koszuli z krótkim rękawem

Jeśli jest gorąco, nie masz marynarki i postanowiłeś założyć jednak koszulę z krótkim rękawem, nie waż się zakładać krawata (ani muchy).

· Zbyt krótkie skarpetki do garnituru

Męskie łydki są atrakcyjne dla kobiet, ale w szortach, a nie garniturze. Zakładając garnitur, musisz wyposażyć się koniecznie w długie, czarne skarpety do połowy łydki. Gdy usiądziesz na krześle czy fotelu, będziesz miał gwarancję, że podniesiona nogawka nie odsłoni Twoich łydek.

· Brązowy garnitur

W sytuacjach oficjalnych, gdy chcemy być traktowani jak profesjonaliści, nosimy garnitur granatowy lub szary, wieczorowo granatowy lub czarny. Kolor brązowy nie uchodzi za dobre rozwiązanie. Gentelman never wears brown in town. Pamiętaj.

Gdy teraz już wiesz, czego unikać i pod żadnym pozorem  nie praktykować, możesz wyjąć z szafy wyczyszczony, idealnie dopasowany do sylwetki garnitur i z dumą wkroczyć w nowy rozdział Twojej modowej podróży. Człowiek uczy się na błędach, ale w tym przypadku lepiej zarezerwuj błędy dla innych i potraktuj je jako nadprogramowe lekcje dla chętnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl